798 757 384

kontakt@ecocollect.pl

Dofinansowania oraz ulgi finansowe na instalacje fotowoltaiczne

Energia odnawialna jest coraz częściej wykorzystywaną metodą zasilania naszych domów czy biur, będąc opcją nie tylko niezwykle oszczędną, ale i również niezwykle przyjazną dla środowiska. Dlatego możemy zaobserwować, iż pojawiające się ogólnopolskie oraz lokalne dofinansowania instalacji fotowoltaicznych są coraz bardziej przystępne, zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców oraz rolników. Istnieje również wiele opcji dla tych, którzy nie mogą zapłacić całej kwoty przeznaczonej na projekt od razu – raty oraz specjalne programy sprzyjają również im.

Ogólnopolskie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

Nasza firma oferuje kompleksową realizację instalacji fotowoltaicznych – od początku do końca. Oznacza to również, iż załatwimy wszelkie formalności niezbędne, by uzyskać dofinansowanie z jednego, lub wielu, jeśli to możliwe, programów. Tyczy się to zarówno tych regionalnych, jak i ogólnopolskim. Podejmij z nami współpracę i zostaw nam całą resztę – dopilnujemy, byś był w pełni zadowolony z naszych usług.
Artboard 4 copy 3@3x

Nie nadwyrężaj swojego portfela

Uzyskaj dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną dzięki obowiązującym ogólnopolsko lub lokalnie przepisom. Dowiedz się więcej na ich temat na tej stronie lub zapytaj naszego konsultanta.

Obowiązujące ulgi

Ulga termoizolacyjna jest to nic innego jak możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku. Dokładnie rzecz biorąc, jest to odliczenie, poniesionych wydatków na poprawę termoizolacyjną, w tym m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej dla budynku jednorodzinnego.

Skorzystać z niej mogą właściciele bądź współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którzy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem skali podatkowej 17 i 32 procent, stawki podatku wynoszącej 19 procent bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Odliczeniu podlegają usługi, urządzenia, materiały budowlane, bez których nasza instalacja fotowoltaiczna, nie mogłaby powstać.
Niestety z ulgi termoizolacyjnej nie może skorzystać właściciel budynku, który jest w  budowie. Jest to związane z tym, iż uldze podlegają koszta poniesienia modernizacji, a nie budowy budynku.

By skorzystać z ulgi należy złożyć wniosek PIT/O, który UWAGA: Nie jest samodzielnym formularzem podatkowym. Druk PIT/O należy złożyć  z deklaracją PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS lub PIT-37.

By móc odliczyć koszty instalacji fotowoltaicznej od podatku należy spełnić następujące warunki. W pierwszej kolejności należy zakończyć przedsięwzięcie termoizolacyjne w przeciągu 3 lat od końca roku rozliczeniowego, w którym ulgę chcielibyśmy uzyskać. Dobrze wykonana Instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj powstaję w kilka dni, więc z tym nie będzie problemu.
Odliczeniu oczywiście podlegają koszty, które nie były kosztami uzyskania dochodu.
Drugim warunkiem jest posiadanie za wykonaną instalację fakturę VAT. (czy fakturę niezwolnioną z podatku). Oczywiście taką fakturę, legalnie działająca firma, powinna wystawić bez proszenia. Ważne, żeby faktura była na właściciela, bądź współwłaściciela budynku, na którym zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna.

Trzeba pamiętać również, że nie można odliczyć części wydatków, które zostały sfinansowane z Narodowych bądź wojewódzki funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwróconych podatnikom w jakiejkolwiek formie. Czyli odpisując koszt inwestycyjny fotowoltaiki od podatku nie możemy odpisać pełnej kowty, jeśli np. otrzymaliśmy 5000 zł z NFOŚiGW z programu Mój Prąd. Wydatek, który może zostać odpisany od podatku należy pomniejszyć o otrzymane dofinansowania.
Czyli przyjmując, że instalacja fotowoltaiczna kosztowała 24 000 zł, otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Mój Prąd o wysokości 5 000 zł, to kowta jaką możemy odpisać zgodnie z ulgą termoizolacyjną wynosi 24 000 - 5 000 zł = 19 000 zł.

Maksymalna kwota, która może zostać odliczona od podatku, wynosi 53 000 zł, jeśli właścicielem domu jest jedna osoba. Natomiast, gdy właścicielami domu jednorodzinnego są małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, kwota ta może zostać podwojona i wspólnie wynieść 106 000 zł.

Jeśli wydatek instalacji przewyższa maksymalną kwotę, istnieje możliwość rozłożenia odliczenia na okres do 6 lat włączenie. Licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek (data pierwszej faktury). 

Jest to program dofinansowań instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorstw rolnych indywidualnych (prowadzonych przez osobę fizyczną)  o wielkości od 1 ha do 300 ha.
Agroenergia ma na celu zwiększenie pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz tym samym zmniejszenie zanieczyszczeń, spowodowanych przez działalność rolniczą.
Termin składania wniosków: 2020 - 2023, a wypłaty będą realizowane w okresie 2020 - 2025 roku.
Dofinansowanie zależne jest od wielkości instalacji w dwóch wariantach:
Pierwszy dla instalacji fotowoltaicznych od 10 do 30 kWp, wnioskodawca może otrzymać do 20% kosztów, jednak nie więcej niż 15 000 zł.
Druga dla instalacji fotowoltaicznych od 30 do 50 kWp, dzięki której wnioskodawca może otrzymać 13% wydatków, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Należy jednak pamiętać, że budowa instalacji fotowoltaicznej nie może być rozpoczęta przed złożeniem wniosku, a dofinansowanie obejmuje jedynie nowych urządzeń, które zostały wyprodukowane nie wcześniej niż 2 lata przed montażem.
Oczywiście w EcoCollect spełniamy powyższe warunki i jesteśmy chętni, by Państwu pomóc.

Wnioski o dofinansowania nie zawsze są akceptowane, z niektórych można skorzystać tylko raz. Inwestorzy, którzy chcą  nabyć instalację fotowoltaiczną jak najszybciej bądź z różnych powodów nie mogą skorzystać z dofinansowań, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków kredytu.
A zaoszczędzone pieniądze już dzisiaj, które nie zostaną wydane na rachunki za prąd, moga przeznaczyć na spłatę kredytu. Dzięki takiemu podejściu już za pewien czas nie tylko zaczną oszczędzać, ale również zarabiać na własną rękę i bez żadnych kosztów inwestycyjnych.

Współpracując z największymi bankami, jesteśmy w stanie szybko pomóc w uzyskaniu preferencyjnego kredytu. Dokładamy wszelkich starań, abyś w łatwy sposób mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę dla Ciebie.

Wiele gmin, wsi i miast pozwala uzyskać dodatkowe dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Warunki są różnorodne tak jak i wysokość dopłat. Warto to wszystko sprawdzić, zanim zaczniemy budować instalację fotowoltaiczną i złożymy wniosek. Czasem programy regionalne są bardziej opłacalne, niż programy rządowe. Jednak najważniejsze jest to, że programy rządowe i regionalne zazwyczaj się nie wykluczają, dlatego też możemy uzyskać dofinansowanie z więcej niż jednego źródła. Oczywiście jesteśmy w stanie sprawdzić dla Ciebie ewentualne dofinansowania regionalne.

Jednym ze sposobów na sfinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej może być leasing dla firm. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele korzyści takich jak fakt, iż przedsiębiorca może nie tylko oszczędzać, ale zarabiać od samego początku. Oczywiście, na początku oszczędności z mniejszych rachunków za prąd, pokrywają raty leasingu. Przez co przedsiębiorca nie odczuje żadnej negatywnej różnicy. Pamiętając dodatkowo, że raty leasingu można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności i w ten sposób zaoszczędzić / zarobić na odprowadzaniu niższych kwot podatku.
Wyróżniamy dwa typu leasingu.

1. Leasing operacyjny - jest to powszechnie znany rodzaj leasingu i działa podobnie jak w przypadku innych środków stałych np. jak samochody w leasingu. Co oznacza, że instalacja  jest własnością leasingodawcy, który może odpisać sobie koszta amortyzacji modułów fotowoltaicznych, zamontowanych u leasingobiorcy.

W przypadku modułów amortyzacja trwa do 4 lat i wynosi 10%. Leasingobiorca płaci comiesięczne raty leasingowe, które może wpisać sobie w koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. Wpłata początkowa dokonana przez leasingobiorcę wynosi od 10 do 30% kosztu instalacji. Koszta leasingu są stosunkowo niewielkie i wynoszą od 110 - 119% kosztów. Przez co jest to najpopularniejsza forma leasingu

2. Leasing finansowy - cała forma leasingu jest bardzo podobna do pierwszego rozwiązania, różni się m.in. tym, iż własność instalacji fotowoltaicznej przechodzi na przedsiębiorstwo, czyli spłaca go w taki sam sposób, jakby spłacał raty kredytu. Początkowa wpłata wynosi ok 10% kosztu instalacji, jednak w tym przypadku dodatkowo należy zapłacić cały podatek VAT przedsięwzięcia. Oczywiście można skorzystać z jednorazowego zwrotu podatku w Urzędzie Skarbowym.
Dzięki temu instalacja trafia do wykazu środków stałych i może być amortyzowana przez firmę.