798 757 384

kontakt@ecocollect.pl

Najczęściej zadawane pytania w branży fotowoltaicznej

Moduły fotowoltaiczna umieszczone w miejscu nasłonecznionym odbierają energię promieniowania słonecznego. Ta energia poprzez ogniwa, z których zbudowane są moduły, zostaje przekształcona na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Następnie prąd stały płynie kablami solarnymi do falownika / inwertera, który zmienia powstały prąd stały na zmienny, a ten następnie trafia do naszych gniazdek. Już stamtąd może być użyty do zasilania dowolnych z naszych domowych urządzeń.

Średni okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 5-7,5 lat. Wszystko zależy od mocy naszej instalacji, wysokości dotychczasowych rachunków za prąd i tego czy podczas inwestycji, uzyskaliśmy dotacje bądź dofinansowania. Najczęściej montowana instalacja fotowoltaiczną na budynku jednorodzinnym ma wielkość ok. 5 kWp. Okres zwrotu takiej inwestycji wynosi ok. 7,5 roku. Korzystając z dotacji np. z programu "Mój Prąd", skraca się do 6 lat. Natomiast możliwość skorzystania z ewentualnych dofinansowań regionalnych, może zmniejszyć ten okres nawet do 5 lat. Należy również pamiętać, że wyprodukowanie 1 kWh w Polsce z roku na rok jest coraz droższe, dlatego to też może przyśpieszyć zwrot naszej inwestycji.

Tak, cień niestety negatywnie wpływa na naszą instalację fotowoltaiczną. Można go również nazwać największym wrogiem tego rodzaju inwestycji. Niestety nawet 2 cm cień rzucany np. przez maszt / antenę na pojedynczy moduł fotowoltaiczny może zmniejszyć produkcję energii nawet o 1/3. Ten problem jest bardzo dobrze znany w branży i powstało wiele rozwiązań, aby uniknąć obniżenia produkcji.
Rozwiązania te zaczynaj się odpowiedniego rozmieszczenia modułów poprzez przesunięcia elementów, które wpływają na zacienienie, aż po zastosowanie specjalnych optymalizatorów, które rozwiążą ten problem.

Gwarancja na moduły fotowoltaiczne wynosi nawet 25 lat, jednak nie oznacza to, iż nasza instalacja po upływie tego okresu przestanie działać. Obecna technologia zastosowana do produkcji ogniw przewiduje żywotność instalacji fotowoltaicznej nawet dwukrotne większą. Oczywiście wydajność paneli znacząco spadnie, przez co uzyski już nie będą aż tak duże, ale na pewno wciąż opłacalne.

Głównie w EcoCollecy polecamy i montujemy moduły monokrystaliczne, które charakteryzują się wyższą sprawnością w stosunku do modułów polikrystalicznych. Współpracujemy z takim markami jak REC SOLAR, LG, RISEN ENERGY oraz LONGI SOLAR.

Tworząc firmę EcoCollect, ważna była i wciąż jest - uczciwość. Parę lat temu zaczynaliśmy naszą przygodę z instalacjami fotowoltaicznymi. Przede wszystkim dlatego, że był i jest to produkt, który nie jest oszustwem, nie wykorzystuje ludzi, a naprawdę się opłaca.
Ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną. Technologia wykorzystana do produkcji ogniw fotowoltaicznych cały czas się rozwija, dzięki czemu moduły stają się tańsze, a produkcja znacząco się zwiększa.
To przekonanie wzięło się prawdopodobnie z pierwszych instalowanych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, gdzie koszta były znacząco większe, a efektywność komponentów w porównaniu do obecnych rozwiązań, znacząco niższa.

Tak, opłaca się. Dzięki instalacji fotowoltaicznej nasze rachunki za prąd znacząco się zmniejszają.  W taki sposób oszczędności, które zgromadziliśmy, nie wydając na rachunki za prąd, pokrywają koszt inwestycji. Dzięki czemu instalacja zwraca się i zostaje z nami, produkując prąd, oszczędzając i zarabiając pieniądze.  Posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest mądre, bo po co płacić za energię elektryczną, skoro bez naszego udziału możemy ją produkować?

Po stronie stałoprądowej powinno się znaleźć:
- Rozłącznik bezpiecznikowy
- Ogranicznik przepięć (T1 + T2)(iskiernik + warystor).

Natomiast po stronie zmiennoprądowej powinny się znaleźć
- wyłącznik różnicowoprądowy
- ogranicznik przepięć ( T1+T2, bądź T2, wszystko zależy od rodzaju infrastruktury instalacji oraz budynku)
- rozłącznik bezpiecznikowy

Ponadto dla większego bezpieczeństwa powinna zostać sprawdzona wartość uziemienia i dodanie
- Szyny wyrównawczej
- Pręta uziemiającego.

Zajmujemy się szeroko pojętą fotowoltaiką. Oczywiście wykonywanie instalacji fotowoltaicznych dla domu czy przedsiębiorstw to większość naszego czasu pracy. Zasilamy różnego rodzaju obiekty, od przyczep kempingowych, działek, aż po kapliczki czy jachty.

Nasze instalacje wykonujemy w możliwie najszybszym terminie. Zapewniamy zaczęcie montażu już po 14 dniach roboczych od wpłacenia zaliczki. Nie mniej jednak zazwyczaj jest to znacznie krócej. Jeśli zależy Państwu na czasie, proszę dać znać, weźmiemy to pod uwagę.
Czas trwania montażu instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości i dostępności komponentów. Może trwać dzień, dwa lub trzy. Większość wykonanych montaży zajęła nam ok 2 dni. Oczywiście zawsze wykonujemy instalacje z największą starannością, dlatego zdarza się tak, że możemy być wolniejsi od naszej pseudo konkurencji, która zamierza jak najwięcej zarobić. Nam, zależy na dobrze wykonanych instalacjach i utrzymanych relacjach z klientem. Do takiego stopnia, że po latach będziemy mogli uścisnąć sobie dłonie i podziękować.

Wiele firm sprzedając instalację fotowoltaiczne, reklamuje się, iż trwa ona nawet 25 lat. Niestety nie jest to cała prawda. Wspomniane 25 lat gwarancji obejmuje jedynie moduły fotowoltaiczne i czasami nie jest to zapewnienie, że będą one działać przez ten okres. Producent gwarantuje, że nie stracą swojej efektywności poniżej ustalonego przez niego poziomu. Producenci modułów zazwyczaj na swoje produkty udzielają od 10 do 25 lat gwarancji. Należy zawsze sprawdzić, dokładnie co obejmuje gwarancja i jakie są jej warunki.  Inne komponenty, takie jak  wysokiej jakości falownik zazwyczaj mają od 5  do 10 lat gwarancji.
Natomiast wykonanie obejmuje jeszcze inna gwarancja rzędu od 2 do 5 lat. Należy również pamiętać, że gwarancja zachowana jest pod pewnymi warunkami. Nie wiele firm nawet o tym wie, ale zgodnie z normą, aby nie stracić gwarancji na poszczególne elementy, należy poddawać ją raz do roku przeglądom serwisowym. JEST TO WYMÓG NORMY. To właśnie jedna z pierwszych rzeczy, które ubezpieczyciel, bądź producent będzie wymagał od nas, by uznać gwarancję.

W EcoCollect oprócz podstawowych gwarancji na komponenty, które udziela producent, zapewniamy, aż 5 lat gwarancji na montaż. Nasze realizacje wykonane są z największą starannością, dlatego śpimy spokojnie 🙂

Instalacje fotowoltaiczne ze względu na ciężkie warunki pracy z roku na rok tracą swoją efektywność. Ogniwa fotowoltaiczne lubią umiarkowany klimat polski, jednak  nie zapobiega to żadnym spadkom efektywności / produkcji energii elektrycznej. Uzysk liniowy jest to pewnego rodzaju przewidzenie przyszłej produkcji energii. Właśnie dzięki tej krzywej, poprawnie wykonany i zamontowany moduł fotowoltaiczny będzie przez lata mógł być sprawdzany pod względem produkcji. Czy produkuje odpowiednią ilość energii, czy jego efektywność nie spadła poniżej standardu.

Nie. Rzeczoznawca PPOŻ zgodnie z obowiązującymi od 19 września 2020 roku  wymogami musi odebrać instalacje większe niż 6,5 kWp. Dla instalacji fotowoltaicznych o mniejszej mocy niż 6,5 kWp nie jest wymagana taka wizyta.

Nie, instalacja fotowoltaiczna nie ma wpływu na zwiększenie się płaconego podatku od nieruchomości. Ta inwestycja jedynie zwiększa wartość całego budynku.

By uzyskać jak najszybszą wycenę, potrzebne nam będzie zapotrzebowanie roczne na energię elektryczną. Możemy to sprawdzić, dodając wszystkie rachunki za prąd, z poprzedniego roku. Dodatkowo mile widziane będą zdjęcia, w którym mają być zamontowane moduły fotowoltaiczne. Mile widziane są wymiary dachu, kąt nachylenia, rodzaj połaci dachu (rodzaj pokrycia np. dachówką ceramiczna) i orientacja względem południa. Idealna orientacja to strona południowa. Ponieważ nasłonecznienie jest tam największe.

Nasza przydomowa instalacja fotowoltaiczna może zasilać m.in.
- wszystkie domowe urządzenia
- pompy ciepła
- magazyny energii
- grzałki elektryczne
- ładowarki do elektrycznych samochodów
- ogrzewanie podłogowe
- system monitoringu
i wiele innych

Tak, opłaca się. Klimat Polski ze względu na swoje umiarkowane warunki jest korzystny dla instalacji fotowoltaicznej. W naszym kraju nasłonecznienie jest stosunkowo równomierne i zawarte jest w przedziale od 1050 – 1160 kWh/m²/rok. Równoważne jest to z tym, iż instalacja o mocy 1 kWp jest w stanie wytworzyć ok. 900 - 950 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych w przeciwieństwie do tego co mogłoby się wydawać, nie jest, aż tak prostym zabiegiem. Pomimo iż przysypana instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, to samo odśnieżenie wiąże się z zagrożeniem życia czy uszkodzeniem instalacji.
Nie wszyscy mają możliwość wejść na dach, a samo wejście zimą jest niebezpieczne  Należy również pamiętać, aby odśnieżając panele fotowoltaiczne ich nie porysować.
Dlatego tak naprawdę odradzamy odśnieżanie modułów. Gdy tylko zrobi się cieplej, śnieg bezwładnie ześlizgnie się z naszej instalacji, a słupek produkcji skoczy do góry.

Zaleca się mycie paneli przynajmniej raz do roku. Niestety nie jest to prosta sprawa. Często również niebezpieczna.  Należy w tym wypadku stosować wodę demoralizowana bądź wodę deszczową. Nie należy myć paneli fotowoltaicznych wodą z kranu, ponieważ może pozostać osad z kamienia, który może przyczynić się do zmniejszenia produkcji. Należy również pamiętać, aby nie używać mydła jeśli jest to możliwe oraz nie porysować paneli. W tym wypadku również zabrania się mycia paneli myjką ciśnieniową, ponieważ może ona zniszczyć połączenia między ogniwami. Co może przyczynić się do prądów upływowych.

Zgodnie z normą, instalacja fotowoltaiczna powinna być raz do roku serwisowana. To zapewnia ciągłość gwarancji. Podczas takie serwisu można również umówić się na bezpieczne mycie paneli. Jeśli jednak zdecydujemy się na mycie paneli na własną rękę, należy pamiętać o powyższych zasadach oraz robić to albo bardzo rano, bądź w pochmurny dzień.

Przeciętny jeden moduł fotowoltaiczny waży ok. 20 kg. Oczywiście waga całej instalacji zależy przede wszystkim od wielkości instalacji. Im większa moc instalacji, tym zazwyczaj większa ilość modułów, co przekłada się na większą ilość konstrukcji montażowej. Mnożąc wagę pojedynczego modułu, przez ilość modułów np. 21, osiągamy w tym przypadku przybliżoną wagę równą 420 kg.
Do wszystkiego dochodzi waga kabli solarnych, mocowań i aluminiowych profili, na których osadzona jest instalacja fotowoltaiczna. W tym przypadku sumując wszystko, nasza instalacja może ważyć ok. 500 kg.

Istnieje taka możliwość, jednak musimy posiadać status wytwórcy energii. Niestety zazwyczaj osoby fizyczne go nie posiadają. Nie mniej jednak jest ciekawsze rozwiązanie, niż sprzedaż energii. Od paru lat obowiązuje ustawa odnośnie umowy Net-metering.  To rozwiązanie pozwala postumentowi (konsument i zarazem producent), przechowywać nadwyżkę energii w sieci i odebrać je w dowolnym momencie. Ta zasada doskonale sprawdza się podczas długich zimowych wieczorów, gdy nasza instalacja nie pracuje, a zużycie energii elektrycznej rośnie. Należy jednak pamiętać, że energię możemy odebrać pomniejszoną o 20% dla instalacji do 10 kWp  i o 30% dla instalacji powyżej tej wielkości. Nie możemy również zapomnieć, że nadwyżkę możemy odebrać w przeciągu roku.

Największe uzyski otrzymamy z orientacji południowej dachu. Tam bowiem, słońce świeci najdłużej. Słońce porusza się po nieboskłonie od wschodu do zachodu, oświetlając przez cały dzień instalację, która skierowana jest na południe. Każde odchylenie od idealne południa zmniejsza uzyski, jakby mogło się wydawać, straty nie są, aż tak duże i klarują się w następujący sposób:

  • Odchylenie od południowej strony: 0-30 stopni to straty nie większe niż 2%.
  • Odchylenie od południowej strony o 60 stopni to strata np. 11%

Mniej korzystnym, ale wciąż opłacalnym kierunkiem orientacji dachu jest wschód / zachód. Zalecany jest montaż wtedy po obu stronach dachu na wschodzie i zachodzie.
W tej sytuacji straty wniosą ok 21% w stosunku do orientacji południowej.

Nie montuje się paneli po stronie północnej dachu / budynku.

Odpowiedź  zależy od rodzaju umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej, kąta nachylenia dachu, pory roku, szerokości geograficznej i ułożenia względem strony południowej.
Dla warunków Polski optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych wynosi ok. 30 - 40 stopni. Dzięki takiemu kątowi, nasza produkcja w większości przypadków będzie możliwie największa w stosunku całego roku. Nie mniej jednak jest to zakres uniwersalny i niekiedy stosując inne stopnie nachylenia. Dzięki, którym  będziemy w stanie wyprodukować większą ilość energii, bądź produkować ją w odpowiednim dla nas momencie.  Więcej na temat kąta nachylenia modułów fotowoltaicznych możesz przeczytać na naszym blogu.

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zniszczone m.in. poprzez uszkodzenia mechaniczne (często niewidoczne gołym okiem), powstałe na skutek nieodpowiedniego montażu, stąpania po modułach, bardzo silnego gradobicia. Mogą również powstać na skutek nieodpowiedniego czyszczenia np. poprzez użycie nieodpowiednich detergentów, wody niedemineralizowanej, złych narzędzi itp.  Moduły mogą również uszkodzić się na skutek za długo zalegających odchodów ptaków, które mogą powodować odbarwienia i przez to ograniczyć ilość wpadającego słońca na ogniwa fotowoltaiczne.

Podstawowym warunkiem działania instalacji fotowoltaicznej jest słońce i brak zacienienia modułów. Jeśli występują dni słoneczne jesienią, bądź zimą to jak najbardziej instalacja fotowoltaiczna będzie działać. Nie wszyscy wiedzą o tym, iż charakterystyka temperaturowa modułów jest taka, że im jest wyższa temperatura ogniw fotowoltaicznych tym, ich efektywność spada. Co oczywiście przekłada się na zmniejszoną uzyski. Dlatego ku zaskoczeniu chwilowa produkcja w zimowy słoneczny dzień będzie wyższa, niż w upalny, bezchmurny dzień.

Oczywiście jest to tylko chwilowa produkcja, niestety słoneczne, mroźne dni występują bardzo rzadko w ciągu roku. Przez co sumaryczne uzyski wiosną, bądź latem są znacząco wyższe.

W teorii dla instalacji mniejszych niż 50 kWp nie są wymagane obliczenia nośności dachu. Jednak w przypadku naszych bądź państwa wątpliwości, po wcześniejszym uzgodnieniu możemy zlecić wykonanie takich pomiarów. Nie mniej jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.

Tak, na dachu płaskim można zamontować instalację fotowoltaiczną. W tym przypadku należy użyć specjalnego rodzaju konstrukcji korygującej kąt nachylenia dachu. To właśnie dzięki niej dowolnie zostanie ustawiony kąt nachylenia modułów.  Zalecany kąt nachylenia paneli słonecznych na dachu płaskim wynosi ok. 15  - 25 stopni. W porównaniu do optymalnego stopnia nachylenia, wynoszącego 35 stopni, spadek produkcji energii wynosi ok 2%.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą moduły fotowoltaiczne, konstrukcja montażowa, okablowanie solarne, zabezpieczenia strony stałoprądowej DC, inwerter/ falownik oraz zabezpieczenia strony zmiennoprądowej AC. W większości przypadków również instalujemy dodatkowy uziom szpilkowy. Wszystkie produkty, których używamy są wysokiej jakości.

Tak, Państwa umowa oraz status wraz z zainstalowaną instalacją fotowoltaiczną podłączoną do sieci, się zmieni. Zakład energetyczny nieodpłatnie zmieni licznik, na dwukierunkowy i otrzymają Państwo status prosumenta (producenta, a zarazem konsumenta). Dzięki temu umowa również się zmieni. Znajdzie się na niej roczny bilans pobranej i oddanej do sieci energii elektrycznej.

Falownik jest nazwany sercem instalacji fotowoltaicznej. W skrócie jest to urządzenie, które zamienia prąd stały, wytworzony przez panele słoneczne, na prąd zmienny, który możemy używać do zasilania naszych domowych urządzeń.

Prosto tłumacząc, jest to urządzenie, które zwiększa uzyski energii w przypadku zacienienia. Ponadto optymalizatory mają dodatkową funkcję, która zmniejsza napięcie modułu do ok. 0 - 1 V (w zależności od producenta), a to pozwala na uzyskanie na całej instalacji napięcia bezpiecznego. Co znacznie ułatwi pracę strażakom w razie pożaru.